Czy trening na świeżym powietrzu w chłodne dni wyjdzie dziecku na zdrowie?

01-03-2023, 10:01 Porady dla dziecka i rodzica

Trening na dworze, nawet w zimie, niesie ze sobą ogromne korzyści! Choć wielu rodziców martwi się, że pociecha za mocno zgrzeje się w trakcie treningu, co będzie przyczyną przeziębienia. Nic bardziej mylnego! Kluczem jest odpowiednie przygotowanie dziecka na taki wysiłek. Dlaczego warto przełamać bariery i pozwolić swoim małym sportowcom uczęszczać na treningi na dworze, nawet przy chłodniejszej pogodzie?

Trening dziecka zimą

Na boisku możesz wszystko!

Treningi na boisku stwarzają wiele możliwości wykonania ciekawych ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu piłkarskiego, co zdecydowanie wzbogaca jednostkę treningową, zwłaszcza dla najmłodszych adeptów Akademii z kat. A i B1. Na halach, ze względu na ograniczenia związane z  wymiarami obiektu czy też podłożem, nie można wykonać niektórych ćwiczeń. Niekiedy zadania, które wymagają określonej powtarzalności, zostają podzielone między zawodników, co może skutkować chwilowym przestojem w treningu lub mniejszym zaangażowaniem piłkarzy. Zdecydowanie można zaobserwować, że młodzi piłkarze na dworze stają się bardziej aktywni, dlaczego?

- Jest to czynnik naturalny. Na chłodniejszym powietrzu organizm dziecka ma większe zapotrzebowanie na wytwarzanie ciepła, dlatego pociecha mimowolnie jest bardziej aktywna na świeżym powietrzu.

- Kolejnym aspektem jest czynnik psychomotoryczny. Przestrzeń pozwala na pobudzenie kreatywności oraz stwarza możliwości poznawcze. Trener na świeżym powietrzu i dużym boisku może przeprowadzić wiele zabaw integrujących oraz ćwiczenia bardziej skomplikowane, o większej intensywności.

Czynniki zdrowotne treningu na dworze

Ćwiczenia na świeżym powietrzu są doskonałym sposobem na poprawę zdrowia i samopoczucia dzieci. Dzięki temu mogą wzmocnić swój układ odpornościowy i zwiększyć poziom endorfin, co wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie. Ćwiczenia na dworze w chłodniejsze dni wymagają większego wysiłku fizycznego ze strony organizmu, co może przyczynić się do poprawy wydolności fizycznej. Dziecko trenując na dworze ma do czynienia z większą ilością bodźców zewnętrznych, co korzystnie wpływa na poprawę umiejętności skupienia uwagi, a także adaptacji do zmieniających się warunków.

Jak ubrać dziecko na trening w chłodne dni?

Wybranie odpowiedniego ubioru do aktualnej pogody może okazać się nie lada wyzwaniem dla rodziców, dlatego przygotowaliśmy kilka porad, jak sprostać temu zadaniu. Przede wszystkim warto wyposażyć dziecko w odzież termiczną. Jest to niezawodny element garderoby, zwłaszcza w chłodniejsze pory roku. Świetnym sposobem na ubiór dziecka będą warstwy. Młody sportowiec powinien mieć możliwość zdjęcia odzieży wierzchniej, kiedy poczuje gorąco w trakcie treningu. Dzięki temu, nie doprowadzimy do zgrzania się organizmu. Niezbędna jest także czapka, bardzo często chłodniejszej pogodzie towarzyszy wiatr, więc ten element ubioru doskonale ochroni uszy dziecka.

Wskocz w dres!

Nowoczesne technologie stosowane w branży odzieżowej, pozwalają na skuteczne odprowadzanie potu, dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania. W chłodniejsze dni, oprócz bielizny termoaktywnej, warto zaopatrzyć pociechę w komplet dresowy. Przy wyborze dresu, należy pamiętać, żeby nie był on wykonany z bawełny, gdyż wnikająca w materiał wilgoć może wychładzać organizm. W sklepie Akademii znajdziesz dres, który spełnia wszystkie wymogi aktywnego zawodnika! Na wierzch warto dać dziecku kurtkę ortalionową, na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Powinna być wodoodporna i posiadać siateczkę zapewniająca cyrkulację powietrza. Ważne, aby kurtka miała wysoki kołnierzyk, który dobrze ochroni kark i szyję przed wiatrem. Taką kurtkę również znajdziesz w naszym sklepie.

Podsumowując, ćwiczenia na świeżym powietrzu w chłodniejsze dni są korzystne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia dzieci. Warto zachęcać pociechy do regularnych aktywności fizycznych na powietrzu, nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Ważne jest jednak, aby zadbać o odpowiednie ubranie i ochronę przed zimnem oraz wiatrem, aby uniknąć przeziębień i infekcji.

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl