W jaki sposób motywować dziecko? 5 wskazówek, jak dodać mu skrzydeł

25-01-2024, 11:54 Porady dla dziecka i rodzica

Dzieci obecnie otacza wiele bodźców, które wpływają na ich zachowanie, a przede wszystkim na uwagę, która w coraz większym stopniu ulega szybkiemu rozproszeniu. Przed rodzicami, nauczycielami, czy trenerami staje trudne zadanie, aby zainteresować dziecko, skupić jego uwagę, a tym samym zmotywować je do działania. W jaki sposób zrobić to skutecznie? Wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

jak wspierać motywację dziecka

Czas jest kluczem do motywacji

Motywacja jest cechą zmienną, jej poziom często wzrasta, bądź spada. W życiu każdego człowieka są momenty, kiedy staje się on bardziej zmotywowany do działania i chętniej mierzy się ze stawianymi celami, a są chwile, kiedy tej motywacji brakuje i trzeba postarać się, aby ponownie jej poziom wzrósł. Jak jest z motywacją w przypadku dzieci?

Dzieci od narodzin posiadają naturalną motywację do odkrywania otoczenia i świata, rozwijają się chcąc zdobywać nowe umiejętności, czy talenty. Motywacja jest pewną gotowością do działania. Rodzicom bardzo często zależy na motywacji dziecka w zakresie edukacji szkolnej, czy sportowej i nierzadko oczekują od swojej pociechy natychmiastowej reakcji. Jednak warto pamiętać, że czas oraz rodzaj motywacji odgrywają ogromnie ważną rolę w całym procesie i nie jest możliwe, aby to przyspieszyć.

Dwie strony medalu

Motywacja zewnętrzna

Motywację rozróżniamy na zewnętrzną oraz wewnętrzną. Pierwsza z nich opiera się na stosowaniu przez opiekuna nagród oraz kar, które mają być bodźcem do działania. Stosowanie zewnętrznej motywacji opiera się metodzie ,,kija i marchewki”, która bazuje na strachu oraz lęku dziecka. Taka taktyka jest krótkotrwała i powoduje chwilowy napływ energii do działania. Dziecko w tym przypadku będzie kierowało się jedynie potrzebą uniknięcia kary lub otrzymania nagrody, a po osiągnięciu tego celu jego motywacja natychmiastowo spadnie.

Motywacja wewnętrzna

Zupełnie inaczej jest w przypadku motywacji wewnętrznej, której źródłem jest człowiek. Ten rodzaj motywacji opiera się na satysfakcji, zadowoleniu, czy poczuciu szczęścia z osiągnięcia określonego celu. Kiedy motywacja pochodzi z wewnątrz, nie ma potrzeby, aby dyscyplinować dziecko, czy nakładać mu kary. Pociecha sama podejmuje daną aktywność, czego doskonałym przykładem jest uczęszczanie na treningi lokalizacji. Dziecko chętnie uczestniczy w zajęciach, ponieważ dostrzega w tej czynności sens działania, jak np. lepsze samopoczucie, fajna atmosfera, granie z kolegami w piłkę, zdobywanie medali na turnieju, czy otrzymanie statuetki od trenera.

Jak wesprzeć wewnętrzną motywację dziecka?

1. Przede wszystkim komplementuj swoje dziecko!

 Wielu specjalistów podkreśla, jak ważne jest to, aby doceniać pociechę. Nie należy krytykować dziecka i mówić tylko o rzeczach, które się nie udały, a zdecydowanie trzeba doceniać sukcesy dziecka, nawet te, które na pozór wydają się małe. Dziecko poprzez pochwały rodzica, który jest dla niego autorytetem, nabędzie pewności siebie oraz jego samoocena znacząco wzrośnie. Te wartości pozostaną w nim na całe życie i będą wzmacniały charakter oraz motywację wewnętrzną.

2. Daj dziecku przestrzeń

Dziecko doceniane przez rodziców nie będzie się bało podejmować nowych wyzwań, co umocni jego samoocenę. Pociecha widząc, że potrafi sobie poradzić w nowych sytuacjach oraz mając świadomość, jak wiele potrafi w porównaniu do rówieśników, będzie przekonana o swojej sile, co pozytywnie wpłynie na wewnętrzną motywację i będzie motorem do podejmowania kolejnych działań.

3. Poświęcaj dziecku uwagę

Każdy człowiek potrzebuje uwagi drugiej osoby, miłości, czy też zrozumienia, tym bardziej dziecko, które jest spragnione takich potrzeb. Każda pociecha mając zapewnione te wszystkie  aspekty, w szybszy sposób się rozwija i tym samym umacnia wewnętrzną motywację.

4. Buduj właściwą samoocenę dziecka

Pamiętaj, że nie należy tylko chwalić dziecko i dawać mu pozytywne komunikaty. W taki sposób nie zbuduje ono adekwatnej samooceny. Rodzic powinien zapewniać dziecku otoczenie, które pozwoli mu swobodnie się uczyć, doświadczać nowych sytuacji, a dzięki temu samo będzie mogło wynosić z tego lekcje i wnioski na przyszłość. Dziecko nie może nieustannie żyć w bańce, w której wszystko robi właściwie i jest nieomylne. Uświadamiaj pociechę, że każdy popełnia błędy, ale one kształtują człowieka i dają siłę oraz motywację do tego, aby w przyszłości ich uniknąć.

5. Dobrymi chęciami…

Staraj się zachęcać dziecko do poszukiwania nowych rozwiązań w danej sytuacji. Nie dawaj mu gotowych rad lub wskazówek, zwłaszcza kiedy dziecko jest zniechęcone lub ma wątpliwości. Wspieraj pociechę, akceptując jej emocje i potrzeby w danej sytuacji. Staraj się budować motywację poprzez zauważanie rzeczy, które już się udały lub które mogą pomóc mu w osiągnięciu celu.

Budowanie wewnętrznej motywacji wymaga od rodzica lub opiekuna dziecka poświęcenie dużej ilości czasu. Ten proces bywa wymagający i czasochłonny, jednak gra jest warta świeczki! Poprzez systematyczne wspieranie dziecka, uważne słuchanie jego problemów i staranie się nakierowania pociechy na właściwą drogę odnalezienia rozwiązania, znacząco wpłynie na umocnienie wewnętrznej motywacji, co będzie miało pozytywne skutki w jego dzieciństwie, a także w życiu dorosłym.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"