Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

16-03-2020, 14:23 Porady dla dziecka i rodzica

Zamknięte szkoły, kwarantanna w domu i szaleństwo w sklepach oraz notoryczne informacje o kolejnych zakażonych i ofiarach śmiertelnych – jak rozmawiać o tym z dzieckiem, aby samo nie uległo panice? Gorszy od pandemii jest przecież tylko strach połączony z niepewnością. Zadbaj o komfort psychiczny swojej pociechy.

Pierwsze i najważniejsze – szczerze rozmawiaj!

Panikę powoduje brak wiedzy, a nie rozmowy. Nie wahaj się mówić mu o faktach. Jeżeli nie uzyska rzetelnych informacji od Ciebie, to będzie ich szukać w internecie, telewizji i pytać znajomych. Nie podawaj mu informacji, których nie jesteś pewien. Kiedy nie znasz odpowiedzi na jego pytanie, odpowiedz „Nie wiem.” – szczerość buduje zaufanie. Jednak nie pozostawiaj jego i siebie bez odpowiedzi i aby uniknąć fakenewsów, czerp wiedzę o wirusie z oficjalnych stron rządowych. Im więcej wiesz, tym mniej się boisz! Zadbaj tylko o to, aby Twoje źródła były rzetelne.

Słuchaj uważnie!

Dla każdego młodego człowieka ta nowa, trudna sytuacja, której skutkami może być zagrożenie zdrowia i życia, wiąże się ze strachem i poczuciem zagrożenia. Nie bagatelizuj tych emocji, daj dziecku pewność, że w każdej chwili może do Ciebie podejść i opowiedzieć o swoim nawet najbardziej trywialnym lęku. Dzięki temu będziesz trzymać rękę na pulsie i na bieżąco będziesz mógł je uspokajać i rozwiewać niepewności.

Uspokajaj!

Wytłumacz dziecku, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a przede wszystkim, że ma charakter przejściowy – zagrożenie minie i znów wrócicie do codzienności. Nie zapomnij, aby przypominać mu o profilaktyce. Mycie rąk, higiena, dbanie o odporność (również poprzez odpowiednią dietę), wysypianie się i nie wychodzenie z domu – to kwestie, które w znaczący sposób utrudniają rozprzestrzenianie się wirusa. Przypomnij o tym dziecku – wiedząc, że ma wpływ na sytuację, będzie spokojniejsze! Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co robisz, żeby czarne myśli nie zapanowały nad Tobą (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Spytaj, co jemu pomaga? Zastanówcie się, co możecie robić wspólnie, aby skupić swoje myśli na czymś innym i zachować dobry nastrój.

Bądź blisko dziecka, a na pewno wspólnie przejdziecie przez ten trudny okres bez większych problemów i komplikacji.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group