Jak pomóc dziecku, któremu dokuczają w szkole?

15-11-2023, 10:56 Porady dla dziecka i rodzica

Hejt, wyśmiewanie, to coś z czym niektóre dzieci borykają się na co dzień w szkole. Doświadczanie przykrych sytuacji ze strony rówieśników znacząco będzie wpływało na psychikę dziecka, a w późniejszym czasie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego warto wiedzieć co dzieje się w życiu dziecka i odpowiednio w porę zareagować. Przedstawiamy siedem wskazówek jak pomóc dziecku, któremu dokuczają w szkole.

Jak pomóc dziecku, któremu dokuczają w szkole

7 wskazówek jak pomóc dziecku, któremu dokuczają w szkole:

1. Dbaj o dobry kontakt ze swoim dzieckiem. Rozmawiaj z dzieckiem i interesuj się jego życiem.         Zapewniaj, że w każdej sytuacji może na Ciebie liczyć. Dzięki takiej postawie jest większa szansa, że będzie chętniej opowiadało co się u niego dzieje i będzie przychodziło do ciebie także z tymi trudnymi tematami.

2. Uważnie słuchaj. Gdy dziecko przyjdzie do Ciebie z problemem to postaraj się nie oceniać i nie  krytykować. Daj szansę opowiedzieć dziecku jak dana sytuacja wygląda z jego perspektywy.

3. Zaakceptuj trudne emocje u dziecka, nie zamiataj ich pod dywan i nie pocieszaj na siłę. Daj prawo dziecku do odczuwania emocji takich jak: smutek, złość czy lęk. Powiedz, że to normalne w takich sytuacjach i ma prawo tak się czuć.

4. Reaguj, ale nie działaj pochopnie czy pod wpływem emocji. Przeanalizuj wspólnie z dzieckiem  jakie kroki możecie podjąć w danej sytuacji. Ważne, aby uzgadniać to wspólnie  z dzieckiem, aby nie  pogorszyć sytuacji i aby dziecko czuło, że to też jego decyzja.

5. Ucz dziecko asertywności, dbania o swoje potrzeby i wyznaczanie granic. Komunikuj, że na    pewne zachowania nie można dawać pozwolenia. W przypadku dzieci zawsze zaczynaj od siebie, ponieważ najmłodsi uczą się poprzez obserwację zachowań dorosłych.

6. Wzmacniaj u dziecka poczucie własnej wartości. Dawaj miłość bezwarunkową i pielęgnuj  dobre strony dziecka. Zaznaczaj, że wartość człowieka nie zależy od osiągnięć czy wyglądu.

7. Działaj. Jeżeli sytuacja jest naprawdę trudna, dziecko odmawia chodzenia do szkoły, czy przez długi czas doświadcza lęku bądź smutku,  to skorzystajcie z pomocy specjalisty - psychologa, psychiatry,  czy terapeuty.

Pamiętaj! Lepiej reagować niż leczyć. Odpowiednie podejście do sytuacji i zareagowanie w porę uchroni dziecko, a także Ciebie przed przykrymi konsekwencjami.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"