Jak nauczyć dziecko samodzielności?

21-11-2023, 13:12 Porady dla dziecka i rodzica

Nauka samodzielności przede wszystkim będzie zwiększała poczucie skuteczności u dziecka, co w pozytywny sposób będzie wpływało na jego pewność siebie w przyszłości. Dziecko robiąc coś samodzielnie uczy się, że ma moc sprawczą i możliwość wpływania na siebie i swoje otoczenie. Jak więc wzmacniać u dziecka samodzielność w codziennych czynnościach? Pani psycholog Paulina Poznańska z Fundacji Studio Figura przedstawiła kilka wskazówek w poniższym artykule.

Dziecko uczy się samodzielności

1. Bądź cierpliwy. Wyręczanie dziecka przy wykonywaniu czynności będzie szybsze. Jednak jeżeli chcemy, aby dziecko nauczyło się samodzielnie wykonywać daną czynność, to należy dać mu przestrzeń czasową i uzbroić się w cierpliwość. Zadbaj o spokój i nie pospieszaj dziecka, niech robi to we własnym tempie. Nerwowa atmosfera nie będzie sprzyjała nauce.

2. Zezwalaj dziecku podejmować decyzje. Jeszcze zanim przejdziecie do nauki czynności, w pierwszej kolejności zacznijcie od nauki podejmowania samodzielnych decyzji przez dziecko. Dawaj dziecku do wyboru dwie opcje i pytaj co woli. Może być to na przykład wybór między warzywami do kanapki lub wybór stroju do przedszkola. Ty jako rodzic decydujesz co zaproponujesz dziecku, a dziecko podejmuje decyzje co wybiera z Twoich podanych opcji.

3. Małe kroki! Do nauki jakiegokolwiek zachowania podchodźcie metodą małych kroków. Rozbijcie daną czynność na mniejsze etapy. Nie rzucaj dziecka od razu na głęboką wodę. Pomyśl o tym jak o wchodzeniu po schodach do celu. Po kolei realizujcie jeden stopień.

4. Pokazuj! Jeżeli widzisz, że dziecko z jakimś zadaniem ma trudność spróbuj najpierw pokazać mu jak ty to wykonujesz lub zachęć, że w pierwszej kolejności zrobicie to razem, a dziecko będzie Ci pomagało.

5. Doceniaj wysiłek i pracę dziecka. Nie krytykuj oraz nie oceniaj, ponieważ to będzie sprawiało, że dziecko zacznie w siebie wątpić i straci motywację do dalszej nauki i próbowania.

6. Zwracaj uwagę na otoczenie. Gdy chcemy nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, w pierwszej kolejności upewnijmy się, czy pokój w którym zasypia jest dla niego bezpiecznym miejscem oraz zadbajmy o wyciszenie przed snem.

7. Obserwuj. Jeżeli dziecko ma problem z samodzielnością może to wynikać z chęci zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa czy bliskości. Warto się temu przyjrzeć i zastanowić się, czy te potrzeby są dla dziecka w odpowiednim stopniu zaspokajane i jak można je realizować.

Podsumowując, warto wzmacniać samodzielność dziecka z trzech głównym powodów. Po pierwsze, gdy dziecko coraz więcej rzeczy robi samo, ty jako rodzic masz więcej czasu. Po drugie dziecko uczy się nowych zachowań i po trzecie dzięki samodzielności u dziecka wzmacnia się poczucie skuteczności, a co za tym idzie poczucie własnej wartości.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"