Dziecko w Internecie. Jak je chronić?

07-11-2023, 16:10 Porady dla dziecka i rodzica

Nowe technologie są wszechobecne w naszym życiu. Korzystają z nich dorośli, ale także dzieci. Nie trudno się dziwić temu zjawisku, ponieważ internet daje wiele nowych możliwości, których kiedyś nie było. Do wirtualnego świata możemy wejść po rozrywkę, edukację czy pozyskać informacje. Technologia daje możliwość pracy oraz komunikowania się z ludźmi z całego świata. Jednak jest też ciemna strona korzystania z internetu, przed którą my - dorośli - powinniśmy chronić dzieci. Dlatego warto zainteresować się co dziecko robi w sieci oraz jak długo czasu spędza w wirtualnym świecie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami pani psycholog Pauliny Poznańskiej z Fundacji Studio Figura. 

Jak chronić dziecko w internecie - psycholog

Jak mądrze podejść do tematu?

Przedstawiamy podstawowe zasady o których warto pamiętać.

1. Ustalcie wspólnie z dzieckiem zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Ustalcie kiedy oraz ile czasu dziecko może korzystać z internetu czy telewizji.

2. Nie wprowadzajcie nawyku oglądania czegoś podczas jedzenia posiłków. Bardzo ważne jest zadbanie o uważne jedzenie w dobrej atmosferze, przy wspólnej rozmowie.

3. Sam dawaj przykład. Dzieci uczą się poprzez obserwowanie osób dorosłych. Jeżeli ty jako rodzic będziesz siedzieć całe dnie przed laptopem czy w telefonie, to twoje dziecko też może przejąć takie wzorce zachowań.

4. Nie stosuj internetu jako karty przetargowej. Nie używaj go jako nagrody lub kary, bo w ten sposób będziesz podnosił/a atrakcyjność korzystania z internetu w oczach dziecka.

5. Dziecko do 2 roku życia nie powinno w ogóle korzystać z elektroniki.

Czy internet dla mojego dziecka jest bezpieczny?

Technologia w dzisiejszych czasach daje nam dużo nowych możliwości, ale także zagrożeń. Dlatego warto wiedzieć co robi nasze dziecko w internecie. Wejdź do jego wirtualnego świata, trzymaj kontrolę i monitoruj aktywność dziecka w internecie. Najlepiej, gdy do tego swojego świata sam Cię zaprosi, dlatego bardzo ważne jest, aby budować z dzieckiem dobry kontakt. Przede wszystkim bądź obecny! Rozmawiaj z dzieckiem, interesuj się jego życiem. Dzięki takiej postawie jest większa szansa, że będzie chętniej opowiadało co się u niego dzieje, a tym samym będziesz wiedzieć czym się interesuje i co robi w przestrzeni internetowej.

Co gdy moje dziecko za dużo czasu siedzi w internecie?

W pierwszej kolejności zastanówcie się wspólnie z dzieckiem jaką potrzebę spełnia bycie w internecie? Jakie mogą być przyczyny wchodzenia w wirtualny świat?

Może być to na przykład: samotność, stres, nieradzenie sobie z trudnymi emocjami czy też nuda.

SAMOTNOŚĆ

Dzieci nawiązują wirtualne znajomości, gdy brakuje im tego w świecie rzeczywistym. Nawiązywanie znajomości w internecie może być też dla niektórych łatwiejsze niż w świecie realnym. W tym przypadku zwróć uwagę na życie społeczne swojego dziecka, jak wyglądają jego relacje z innymi, czy ma wokół siebie osoby, z którymi spędza wolny czas? Jeżeli dziecko ma problem z budowaniem relacji, to polecamy skorzystać z Treningu Umiejętności Społecznych, tak zwanego TUS przeznaczonego dla dzieci i młodzieży.

STRES/ NIERADZENIE SOBIE Z TRUDNYMI EMOCJAMI

Uciekanie w internet może być sposobem na rozładowanie napięcia. Pomyślcie wspólnie z dzieckiem jakie inne techniki radzenia sobie z emocjami może dziecko stosować. Co może robić gdy czuje złość, a co gdy czuje smutek czy lęk?

Przykłady:

Gdy czuję złość mogę wyjść na spacer do lasu i się wykrzyczeć.

Gdy czuję smutek mogę pójść do mamy przytulić się i porozmawiać.

Gdy czuję lęk mogę zastosować techniki oddechowe.

Zróbcie listę czynności/zachowań, która przyda się w określonych sytuacjach.

NUDA

Gdy dziecko nie ma co robić lub nie ma innych zainteresowań, to najprostszą rzeczą jest wejście w internet. Tam na pewno znajdzie się coś ciekawego, ktoś lub coś zainteresuje i zatrzyma jego uwagę. Pokaż dziecku jakie inne fajne rzeczy można robić poza internetem. Przeanalizujcie różne zabawy oraz aktywności i wybierzcie wspólnie takie, które dziecko lubi najbardziej. Pozwól dziecku odkryć nowe pasje. Dbaj, aby pociecha spędzała jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i uprawiała sport. Pamiętaj o równowadze między życiem online i offline. Jeżeli dziecko gra w gry na komputerze, od czasu do czasu grajcie też w gry planszowe czy karciane.

Podsumowanie

Dzieci oraz młodzież mogą jak najbardziej korzystać z internetu. Technologia może pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. Wirtualny świat z tej dobrej strony to obecnie źródło edukacji oraz zabawy. Ważne jest tylko to, jak dziecko z tego internetu korzysta, a to już zależy od Nas - dorosłych.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"