Jak radzić sobie z buntem dziecka?

29-11-2023, 12:27 Porady dla dziecka i rodzica

Czym jest bunt dziecka?

Bunt jest oznaką zyskiwania niezależności, jest to potrzebny etap rozwojowy. Dzięki temu dzieci uczą się samodzielności, życia na własnych zasadach oraz rozwijają swoją autonomię.

Musimy pamiętać, że dzieci nie buntują się przeciwko rodzicom. Niegrzeczne zachowania nie wynikają z ich złej woli. Poprzez buntowanie się dzieci realizują zadania rozwojowe.

bunt u dziecka Akademia Reissa

 Bunt u dziecka może objawiać się:

-marudzeniem,

-obrażaniem się,

-ignorowaniem czy odmawianiem poleceń,

-nadmierną irytacją przy niepowodzeniach,

-krzykiem,

-rzucaniem przedmiotami.

 Jak poradzić sobie z buntem u dziecka?

Po pierwsze zrozumienie. Dzieci nie robią tego przeciwko tobie. Buntowanie się może zaspokajać potrzebę autonomii, wpływu oraz samodzielności.

Po drugie daj dziecku odczuć, że jego zdanie też jest ważne i się dla Ciebie liczy. Stwarzaj mu jak najwięcej okazji do podejmowania decyzji. Przedstawiaj mu opcje do wyboru i pozwól, aby samo zadecydowało czego chce, ale nadal pamiętaj, że to ty jesteś rodzicem i do Ciebie należy ostatnie słowo.

Po trzecie ustal zasady jakie mają panować w waszej rodzinie. Zrób to w spokojnej atmosferze. Wytłumacz dziecku każdą regułę dlaczego tak jest i do czego ona służy. Dzieci muszą znać co z czego wynika.

Po czwarte jeżeli jest taka możliwość to zachęcaj do rozmowy. Wspólnie zastanówcie się nad trudną sytuacją i szukajcie rozwiązań. Róbcie to razem z dzieckiem.

Po piąte zacznij od siebie. Pracuj nad zachowaniem spokoju w trudnych sytuacjach, nad swoimi emocjami. Twoje napięcie będzie oddziaływać na dziecko i będzie pogarszać sytuacje. Emocje są zaraźliwe, dlatego w trudnych momentach dziel się spokojem z dzieckiem.

Po szóste pozwól na wyrażanie emocji. Zacznij od zauważenia i nazwania emocji u dziecka. Pomyślcie wspólnie jak z każdą emocją można sobie poradzić, sprawdźcie jakie techniki obniżą napięcie. Gdy dziecko jest w silnych emocjach mogą nie docierać do niego logiczne argumenty. Nie słyszy i nie rozumie co do niego mówisz. Uświadamiaj i edukuj dziecko, że każda emocja jest ważna i potrzebna bo każda niesie za sobą jakiś komunikat i nas o czymś informuje.

Przykładowe techniki na poradzenie sobie ze złością u dziecka: uderzanie w poduszkę, wykrzyczenie się w lesie, taniec przy muzyce, rwanie kartek. Edukuj dziecko, że w te sposoby są bezpieczne na złagodzenie napięcia.

Pamiętaj, że bunt u dziecka jest często naturalnym i potrzebnym zjawiskiem. Wynika z rozwoju, a nie jest oznaką braku szacunku do ciebie.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"