Małymi krokami do wielkich osiągnieć

27-10-2016, 07:44

Sukcesy znanych sportowców są zachętą dla najmłodszych do rozpoczęcia przygody ze sportem. Kiedy w sporcie poziom umiejętności fizycznych, technicznych czy taktycznych jest wyrównany, decydującą rolę może pełnić czynnik psychologiczny. Odporność psychiczna i odpowiednie nastawienie to domeny sportowych mistrzów.

Droga do mistrzostwa zaczyna się w dzieciństwie, dlatego umiejętności psychologiczne warto rozwijać od najmłodszych lat. Szczególną rolę w tym procesie pełnią osoby skupione wokół młodego zawodnika, a więc zespół szkoleniowy i rodzice, ponieważ to właśnie oni kształtują postawę i nastawienie przyszłego mistrza.

Motywacja

U najmłodszych motywacja do uprawiania sportu wynika z naturalnej potrzeby aktywności ruchowej, zabawy, rozrywki, przynależności do grupy rówieśniczej i poczucia własnej wartości. Aby utrzymać motywację ważny jest cel. Szczególną rolę pełnią tu nie tylko idole młodego sportowca, ale rodzice, którzy mogą stanowić wzór do naśladowania. Rodzinne zaangażowanie i uprawianie sportu pozwalają rozwijać pasje i marzenia przyszłego mistrza, uczą czerpania satysfakcji z osiągniętych celów, zacieśniają więzi oraz budują atmosferę opartą o pozytywne emocje. Pokonywaniu przeszkód sprzyjać będzie wzmacnianie pewności siebie, poprzez wyróżnianie mocnych stron zawodnika oraz poprawnie wykonanych zadań, a także wsparcie ze strony osób najbardziej znaczących.

Wsparcie

Aby młody sportowiec był gotowy na podejmowanie największych wyzwań ważne jest zbudowanie przekonania, że niezależnie od osiągniętego wyniku grupa jego najwierniejszych kibiców – czyli rodzice – są zawsze przy nim. Wspólne przeżywanie sukcesów i przegranych, rozmowa z dzieckiem w jaki sposób najbliżsi mają go wspierać, wzmacnianie kreatywności, decyzyjności i samodzielności młodego zawodnika będą sprzyjać rozwojowi umiejętności radzenia sobie z trudnościami, nie tylko w sporcie, ale też w życiu.

Radość

Odczuwanie przyjemności z uprawiania sportu utrzymuje długofalową motywację do treningów. Aby młodemu sportowcowi towarzyszyły pozytywne emocje warto uświadamiać dziecku, że sport to nie tylko wynik, ale zabawa, spotkanie z kolegami i nowe doświadczenia. Nastawienie na działanie zamiast na wynik będzie sprzyjać obniżeniu presji i czerpaniu radości z treningów i udziału w zawodach.

Małe kroki

Drogę do sukcesu sportowego można porównać do zdobywania kolejnych szczebli wchodząc po drabinie. Warto zacząć od ustalenia co chcemy osiągnąć i czego w danym momencie potrzebujemy. Następny etap to wyznaczenie małych celów, a więc konkretnych zadań, których realizacja doprowadzi do celu głównego. Cierpliwość, systematyczność i bycie konsekwentnym w wykonywaniu zadań zdecydowanie zwiększają szansę na końcowy sukces. Koncentracja na działaniu zamiast na wyniku to również jeden ze skutecznych sposobów radzenia sobie z presją w trakcie rywalizacji sportowej. Każdy nawet najmniejszy krok do przodu w rozwoju młodego sportowca nie tylko przybliża go do mistrzostwa, ale sprawia, że sport może być wspaniała życiową przygodą. 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"