Czy da się łączyć zawód trenera z pracą w Straży Pożarnej?

04-05-2023, 11:25 Akademia po godzinach

Strażacy, zarówno zawodowi, jak i ochotnicy, cieszą się ogromnym zaufaniem wśród wszystkich grup zawodowych. Wiele dzieci marzy o tym, aby w przyszłości zostać strażakiem i móc gasić pożary. Jednak zawód strażaka nie należy do łatwych, co więcej, wiąże się z ogromnym stresem, presją oraz narażaniem zdrowia, jak i życia. W Polsce od 2002 roku 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka, który ma na celu okazanie wdzięczności strażakom za ich niebezpieczną pracę. Z czym wiąże się praca strażaka?

Międzynarodowy Dzień Strażaka 4 maja

W Akademii Piłkarskiej Reissa wielokrotnie podkreślamy, że mamy najlepszą kadrę trenerską. Wśród naszych trenerów kryje się wiele pasjonujących osób, które łączą pracę trenera ze swoim hobby, czy też z innym zawodem. Do takich osób należy trener z AP Reissa w Ślesinie – Rafał Płuciennik. Młody trener, poza treningami naszego klubu, jest ochotnikiem w Ochotniczej Straży Pożarnej Sławoszewek.

Co skłoniło Pana do dołączenia do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławoszewku?

- W życiu kieruję się zasadą – „tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia…”, tak samo jako trener, tak i jako strażak, lubię pomagać, czuć się potrzebnym i dać komuś coś od samego siebie oraz  nie zostawiać nigdy nikogo w potrzebie.

Jak łączy Pan bycie trenerem w Akademii i strażakiem?

- Lubię pracę i kontakt z ludźmi. W szeregach OSP, tak samo jak w Akademii, pracuję z dziećmi (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza). Doświadczenie, które zebrałem podczas przygotowania młodzieży do zawodów sportowo-pożarniczych, prowadzenia zbiórek szkoleniowych oraz obozów integracyjnych, znacznie ułatwiło mi pracę z młodymi zawodnikami w szeregach AP Reissa. Jestem strażakiem ochotnikiem i na wypadek alarmu szybko zmierzam do remizy na akcję, niezależnie od pory dnia czy roku. Oczywiście, kiedy prowadzę trening w AP Reissa, jestem zbyt daleko od remizy,  żeby zdążyć na alarm, więc pozostaję z moimi zawodnikami na treningu. Dla mnie największą nagrodą jest radość na twarzy zawodnika! To właśnie daje mi energię i motywuje do dalszego działania. Z każdego treningu, tak samo, jak po zakończonej akcji ratowniczej, trzeba wyciągnąć wnioski, kto zrobił postęp w swojej grze, a kogo trzeba jeszcze bardziej zmotywować, bo wiem, że stać go na więcej. Podobnie jest w OSP, po powrocie do bazy analizujemy cały przebieg akcji, wyciągamy wnioski, co mogę usprawnić i polepszyć w naszych działaniach, aby stać się jeszcze lepszym strażakiem.

Jakie emocje towarzyszą Panu podczas akcji?

- Mówiąc o większych zdarzeniach, jak pożar, na pewno każdy z nas odczuwa strach. Ogień jest niewyobrażalnie potężnym żywiołem. Odczuwamy też stres, który podczas akcji się pojawia, jednak jest to inny rodzaj stresu, taki, który motywuje do sprawnego działania i pomocy ludziom w sytuacji zagrożenia ich życia. Najlepsza jednak jest radość po akcji i świadomość, że wszystko się udało i dobrze skończyło.

Co jest dla Pana najtrudniejsze w pracy strażaka?

- Najtrudniejsze dla strażaka są przede wszystkim wypadki, w których staramy się uratować komuś życie, zwłaszcza jeśli osobami poszkodowanymi są osoby w naszym wieku lub są to nasi znajomi, czy też członkowie naszej rodziny. Jednak ludzie, którym uratowaliśmy życie są bardzo wdzięczni. Często przychodzą nam podziękować i to jest bardzo miłe i motywujące.

Jak można zostać strażakiem?

- Ochotnicza Straż Pożarna, jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje do służby chętnych. Żeby zostać czynnym strażakiem OSP, należy mieć ukończone 18 lat oraz zaliczyć państwowy kurs uprawniający do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Oczywiście taki kurs to nie wszystko. Cały czas się szkolimy i podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział i zdając egzaminy z zakresu udzielania  Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego, wodnego, szkolenia dla kierujących działaniami ratowniczymi (dowódców OSP), czy też szkolenia z zakresu współpracy LPR (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe) oraz wiele innych.

trener Rafał Płuciennik APR Ślesin

Jakie cechy charakteru powinien mieć strażak?

- Służba w straży pożarnej jest wyjątkowo obciążająca psychicznie i fizycznie, więc wymaga odpowiednich cech charakteru oraz umiejętności, bez których w razie pożaru ani rusz. Przede wszystkim, zdolności interpersonalne potrzebne w pracy strażaka to:

-odpowiedzialność, odporność na stres, umiejętność pracy zespołowej, umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych i pod presją czasu, dyscyplina, spostrzegawczość, odwaga, a także umiejętność szybkiej oceny ryzyka.

Skąd strażacy czerpią wiedzę i umiejętności?

- Straż to również nasza pasja i stale podnosimy swoje kwalifikacje, biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Posiadamy kwalifikacje do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych na równi ze strażakami zawodowymi. Wspólnie z innymi jednostkami organizujemy często różnego rodzaju manewry, przy których zdobywamy wzajemnie nowe doświadczenia, umiejętności oraz wspólnie się uczymy.

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów?

- Najczęstszą przyczyną powstawania pożarów są:

• bezmyślne bądź umyślne działanie człowieka (m.in. niedopalone papierosy, zapałki; pozostawianie na kuchni gazowej przygotowywanego posiłku bez nadzoru; spalanie śmieci i odpadów, wypalanie traw, suchych liści czy palenie ognisk).

• zwarcia i wady instalacji elektrycznych;

• wyładowania atmosferyczne.

Jak należy zachować się podczas pożaru?

- Jeśli zauważyłeś pożar to masz obowiązek prawny i moralny powiadomić o tym osoby zagrożone, straż pożarną lub inne służby ratownicze. Następnie użyj prostych sposobów by ugasić pożar w zarodku: gaśnica, woda, koc gaśniczy:

• jeśli ubranie pali się na Tobie - zatrzymaj się, połóż na ziemi i obracaj do chwili zduszenia ognia, ucieczka spowoduje tylko zwiększenie płomienia;

• jeśli pali się tłuszcz w naczyniu kuchennym - ugaś go solą kuchenną lub po prostu nakryj szczelną pokrywką.

Nie gaś urządzeń elektrycznych wodą - mogą być pod napięciem, postaraj się odłączyć zasilanie elektryczne.

Nie próbuj gasić ognia, którego nie jesteś w stanie opanować, wyprowadź wszystkie osoby zagrożone w bezpieczne miejsce i w razie potrzeby udziel pierwszej pomocy.

Co poradziłby Pan naszym zawodnikom, którzy też w przyszłości chcieliby zostać strażakami?

- Trzeba realizować i spełniać swoje marzenia i dążyć do tego, o czym się marzy, wtedy życie nabiera sensu i cieszymy się z tego, co robimy dla siebie samego i innych!  

Dziękujemy trenerowi Rafałowi Płuciennikowi za udzielenie nam wywiadu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka składamy serdeczne podziękowania wszystkim strażakom, zarówno zawodowym, jak i ochotnikom, za wykonywaną pracę, poświęcenie i stałą gotowość do ratowania życia!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl