,,Moim zadaniem najważniejszą rolą trenera jest nieustanne uświadamianie zawodników o tym, by zawsze byli zaangażowani podczas treningów – rozmowa z Jakubem Szymczakiem”.

30-06-2021, 10:49 Akademia po godzinach

Trener odgrywa bardzo ważną rolę w szkoleniu młodych zawodników. Mało kto pamięta, że szkoleniowiec też był zawodnikiem i borykał się z podobnymi wyzwaniami - odnosił sukcesy, ale również ponosił porażki. Z pewnością jest bogatszy o wiele doświadczeń i może przekazywać cenną wiedzę swoim zawodnikom. O byciu trenerem, szkoleniu bramkarskim porozmawiamy z Jakubem Szymczakiem – mentorem drużyn z Wielkopolskiej Akademii Bramkarskiej oraz bramkarzem w  Akademii Piłkarskiej Reissa seniorów i juniorów.

Jakub Szymczak - WAB

 Akademia: Dlaczego zdecydowałeś się zostać trenerem bramkarzy?

JS: Od 9 roku życia gram na pozycji bramkarza.  Naturalne jest to, że grając tyle lat na bramce łatwiej  mi  będzie szkolić zawodników, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności na tej pozycji. Sam uczestniczyłem w treningach  bramkarskich, co pomaga mi w ich prowadzeniu, a moje doświadczenie pozwala mi korygować błędy młodych goalkeeper’ów.

Akademia: Obecnie jesteś trenerem Wielkopolskiej Akademii Bramkarskiej,  czy warto trenować w Wabie?

JS: Oczywiście! Przede wszystkim treningi w WABIE  prowadzone są w małych grupkach i program szkolenia dostosowany jest do poziomu uczestników. Młodzi bramkarze mają możliwość wspólnego rozwoju, a dzięki temu, że pracujemy w mniejszym składzie to trenerzy mogą podchodzić indywidualnie do każdego zawodnika, co uważam za jeden z większych plusów. Każdy adept WABU musi popracować nad innym elementem gry, a specyfika szkolenia i baza daje nam możliwość pełnej uwagi dla bramkarzy. Co więcej oprócz treningów w tygodniu w czasie wakacji jest możliwość uczestnictwa w obozach i półkoloniach.

Akademia: Jak wspominasz swoje początki  i dlaczego wybrałeś kształcenie się w kierunku bramkarskim? Nie chciałeś być napastnikiem?

JS: Jak większość dzieci marzyłem o tym, aby  zostać piłkarzem. Mój tata, gdy był młodszy też grał na bramce, więc zachęcał mnie do grania na tej pozycji. Po kilku miesiącach grania w polu ostatecznie przeniosłem się na bramkę i tak już zostało…

Akademia: Podczas swojej kariery niejednokrotnie musisz walczyć z wieloma emocjami, czy znasz skuteczne metody na opanowanie stresu przed meczem?

JS: Przed meczem lubię posłuchać muzyki, która mnie pobudza. Sprawia ona, że jestem skupiony tylko na meczu i mniej się stresuję. Czasami przypominam sobie słowa jednego z moich trenerów, że inni ludzie mają dużo większe i bardziej stresujące problemy niż mecz.

Akademia: A pomysł na bycie trenerem?

JS: Zdecydowałem się na to ze względu na mój wiek. Obecnie mogę trenować tylko dzieci, ale nie uważam tego za wadę. Współpraca z nimi układa mi się bardzo dobrze. Większość z nich w przyszłości chce zostać bramkarzami, ale nie są jeszcze na tyle świadomi, żeby na każdym treningu dawać z siebie wszystko. Moim zadaniem najważniejszą rolą  trenera jest zaszczepić w nich tą świadomość. Trening powinien być przyjemnością, dlatego elementy bramkarskie staram się łączyć z zabawą. Do dzieci trzeba mieć  inne podejście niż do dorosłych i juniorów. Trzeba wykazać się większą empatią i cierpliwością.

Akademia: Jaką wskazówkę udzieliłbyś młodym zawodnikom, którzy zaczynają swoją karierę bramkarska i pragną spełnić swoje marzenia?

JS: Żeby się nigdy nie poddawali i zawsze dawali z siebie wszystko na treningach!

 

Dziękujemy za rozmowę!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"