Sportowi Marzyciele - treningi ogólnorozwojowe dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Dzieci z niepełnosprawnością często napotykają na swojej drodze bariery w związku z możliwością uczestnictwa w zajęciach sportowych. Chcemy spełniać również ich marzenia o strzelonej bramce, spotkaniu z kolegami, czy po prostu dobrej sportowej zabawie. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Akademia przy współpracy z Fundacją ogłasza nabór do grupy Sportowych Marzycieli, czyli treningów piłkarskich dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Zajęcia będą odbywać się w każdy piątek o godzinie 17:00 na boisku V LO w Poznaniu. Dzięki sportowej inicjatywie najmłodsi mają realną szansę na poprawę funkcjonowania poznawczo-motorycznego, poprawy stanu zdrowia psychofizycznego, nabrania pewności i wiary w siebie. Jak dołączyć do grupy Sportowych Marzycieli? Szczegóły poniżej.

Kim są Sportowi Marzyciele?

To grupa dedykowana dla dzieci w wieku 7 – 10 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, które uwielbiają zajęcia sportowe, a w szczególności lubią piłkę nożną. Zajęcia ruchowe z elementami piłki nożnej skupiają się na rozwoju poznawczym, motorycznym i opierają się na elementach kognitywistyki w normie, psychologii dziecka z niepełnosprawnością intelektualną. Wykorzystywane będą także elementy metod z zakresu pedagogiki specjalnej. Trening będzie składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych dostosowanych do umiejętności i możliwości zdrowotnych dziecka oraz całej grupy. Zajęcia mają charakter terapeutyczno – sportowy. Treningi prowadzić będzie wykwalifikowana kadra w zakresie pedagogiki specjalnej. To tutaj dzieci stawiają pierwsze kroki ku spełnieniu swoich sportowych marzeń! Projekt uzyskał wsparcie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dla kogo prowadzone są zajęcia?

Do Sportowych Marzycieli może dołączyć zarówno chłopiec, jak i dziewczynka w wieku 7 – 10 lat, które ma zdiagnozowane niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Przed rozpoczęciem regularnych zajęć zaprosimy zainteresowanych na rozmowę, w celu zapoznania się z historią dziecka, tak aby trening był dostosowany do jego możliwości fizycznych i psychicznych.

Poznaj kadrę trenerską!

Treningi prowadzić będzie wykwalifikowana kadra w zakresie pedagogiki specjalnej.

Nazywam się Weronika Jóźwiak. Jestem absolwentką pedagogiki specjalnej, edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ukończyłam również kurs z surdopedagogiki. Poza tym interesuję się sportem. Przez kilka lat trenowałam w drużynie piłki nożnej. W pracy kieruję się, przede wszystkim poznaniem dzieci. Każde z nich posiada odmienne zasoby w zakresie możliwości, jak i ograniczeń, dlatego też jest to podstawa gwarantująca nawiązanie przyjaznych relacji oraz stworzenie dostosowanych do dziecka oddziaływań.

Nazywam się Maja Retecka. Z wykształcenia jestem psychologiem. Na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi, co sprawia mi wiele satysfakcji. Wspaniałą okazją będzie dla mnie możliwość połączenia tej pracy wraz ze sportem, który uwielbiam za to uprawiać w czasie wolnym. W swojej pracy najbardziej zależy mi na stwarzaniu swobodnej, miłej atmosfery i partnerskim podejściu do drugiego człowieka. Przede wszystkim ma być przyjemnie!

Nazywam się Natalia Wąchnicka. Ukończyłam pedagogikę specjalną, edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pracując z dziećmi zawsze kieruję się ich dobrem i staram się dostrzec ich indywidualne potrzeby. Moim celem jest stworzenie takiej przestrzeni, w której dzieci będą czuły się bezpieczne i szczęśliwe, w której każdy będzie ważny. Istotne jest dla mnie  to, aby uczestnicy zajęć po prostu dobrze bawili, zdobywając przy tym nowe umiejętności.

Jak dołączyć do grupy Sportowych Marzycieli?

Na start zapewniamy miesiąc  zapoznawczych treningów, tak, aby każde dziecko mogło przekonać się do formy zajęć i poznać kadrę trenerską.

Zapis dziecka na zajęcia jest bardzo prosty!

Wystarczy zarejestrować się pod tym linkiem gdzie wypełnia się podstawowe informacje kontaktowe i wybiera zajęcia w lokalizacji Poznań – Sportowi Marzyciele. Po rejestracji, na adres mailowy trafiają wszelkie informacje dotyczące treningów.  Istnieje możliwość zapisania się telefonicznie pod numer – 698 321 036 lub na adres email:  a.wrobel@akademiareissa.pl. Z każdym zainteresowanym będziemy kontaktować się telefonicznie.

  • Krok 1 – rejestracja na treningi  ( możliwość telefoniczna, za pośrednictwem stronny www lub email)
  • Krok 2 – zebranie z zainteresowanymi rodzicami -  zarejestrowanymi do projektu
  • Krok 3 – regularne zajęcia sportowe!

Dlaczego sport jest szczególnie ważny dla dzieci z niepełnosprawnościami?

Aktywność fizyczna znacząco poprawia funkcjonowanie psychospołeczne, w tym zmniejsza ryzyko depresji i innych zaburzeń zdrowia psychicznego. Dodatkowo zajęcia sportowe wpływają na budowanie postrzegania swoich możliwości oraz podniesienia samooceny. Stanowią element rehabilitacyjny, a także pole do ekspresji emocji. Czas wolny w formie zajęć sportowych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną to możliwość rehabilitacji poprzez zabawę, a to przyczynia się do stymulacji rozwoju. Niepozorne zajęcia mogą być kluczowym elementem rozwoju osobistego i fizycznego dziecka, to również szansa na to, aby spełniać swoje marzenia w świecie pełnym barier.  

Projekt i wykonanie: cogitech group