Magiczna 7? Poznaj tajniki prawidłowego snu w życiu małego sportowca

01-09-2018, 10:26 Porady dla dziecka i rodzica

    Co łączy Ronaldo, Kante czy Mbappe? Każdy z nich nosi na plecach pożądaną przez wszystkich, magiczną liczbę siedem. Dla młodego piłkarza to marzenie przywdziać trykot właśnie z tym numerem. Dla rodziców drogowskaz dla prawidłowego rozwoju dziecka.

   Sprint, podanie, przyjęcie, strzał - to w skrócie recepta na udany trening piłkarski. Młodzi adepci futbolu doświadczają przy tym obciążeń fizycznych (dodatkowy dopływ endorfin) zdecydowanie większych niż u rówieśników nieuprawiających piłki nożnej, czy żadnego innego sportu. W jaki sposób prawidłowo zregenerować organizm? Każdy z nas z pewnością wiele razy słyszał powiedzenie „sen to najlepsze lekarstwo”. Nie należy go bagatelizować i zdać sobie sprawę jak istotna jest w rzeczywistości kondycja naszego snu. Szczególnie u dziecka ważna jest jego jakość i długość. Badania lekarzy dowodzą, że w przypadku młodego sportowca jego minimalny czas to siedem godzin.

Co jeśli dziecko jest nocnym markiem?

   Po pierwsze, jeśli sen będzie za krótki dojdzie do pominięcia odpowiednich faz snu (m.in. fazy ren), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu już od samego rana. Niestety, niedobór snu jest również elementem ograniczającym sprawność intelektualną i fizyczną, co w przypadku młodych sportowców może negatywnie rzutować na jakość treningów piłkarskich. Jeśli już o tym mowa, największe dotlenienie komórek, tak bardzo potrzebne po obciążeniach fizycznych, następuje właśnie podczas nocnych godzin. Niewyspane dziecko jest rozleniwione, zmęczone, ma problemy z koncentracją i skupieniem myśli. Ważna uwaga dla przyszłych bramkarzy – podczas głębokiego snu dochodzi do zwiększenia działania hormonu wzrostu. Warto wspomnieć, że słynny Leo Messi borykał się z niedoborem tego genu i gdyby nie pomoc F.C Barcelony świat mógłby nie doświadczyć jego geniuszu.

Gwizdek i do spania

   Najważniejsze zadanie, które stoi przed rodzicami to zakodować u dziecka pewne powtarzalne czynności ułatwiające zasypanie. Jeśli na treningu piłkarskim młody zawodnik potrafi przystosować taktykę, tym bardziej nauczy się rutyny przed pójściem do łóżka. Po popołudniowych ćwiczeniach potrzeba cyklicznych, codziennych czynności, aby ostudzić organizm i ułatwić zasypianie. Dla dziecka takimi sygnałami może być ciepła kąpiel, bądź gorące kakao. Należy pamiętać, aby minimum pół godziny przed snem młody sportowiec odłożył na bok telefon, komputer, czy tablet.  Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia hamuje wytwarzanie melatoniny, przez co sen jest krótszy i traci na jakości.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group