Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz?

09-06-2022, 11:28 Porady dla dziecka i rodzica

Pierwszy wyjazd dziecka budzi podekscytowanie – zarówno ze strony maluchów, jak i rodziców. Jednak nie da się ukryć, że moment rozłąki budzi wątpliwości oraz obawy. Czy da się tego uniknąć? Kiedy malec jest gotowy na pierwszy wakacyjny pobyt bez rodziców? Szczegóły poniżej.

kiedy wyslac dziecko na pierwszy oboz

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko jest indywidualną jednostką i rozwija się w swoim rytmie. W tej sytuacji wiek nie definiuje, czy jest gotowe na wyjazd. Dlatego ważna jest obserwacja pociechy, a przede wszystkim słuchanie jej komunikatów. Warto zwracać uwagę, czy dziecko nawiązuje łatwo kontakt z otoczeniem z zewnątrz np. z wychowawcą lub trenerem.  Dobrze znana osoba dla smyka zaczyna pełnić funkcję łącznika między dzieckiem, a rodzicem i  światem. Dzięki temu staje się kolejną w życiu  „bezpieczną bazą”.

Jak rodzic ma przygotować się do rozłąki z dzieckiem?

Wiele mówi się o gotowości dziecka, ale często zapomina się o roli rodzica w tej sytuacji. Często chwilowa rozłąka np. gdy udzie do przedszkola, czy do szkoły wzbudza u najbliższych opiekunów obawy i wiele pytań. Pomimo tego rodzic powinien umieć separować swoje lęki, niepokoje oraz obawy, wypływające z jego doświadczeń, od przeżyć swojego dziecka. Bardzo cenne jest to,  byśmy jako dorośli byli w stanie zmierzyć się z naszymi niepokojami i pozwolili dziecku zdobywać własne doświadczenia. Często przed koloniami dziecko mówi rodzicom o emocjach, swoich lękach, co jest zupełnie normalne, a rolą rodzica jest wysłuchanie go i przyjęcie jego obaw - ukojenie strachu.

Sprawdź aktualną ofertę obozów i półkolonii Akademii

Jak rodzic może przygotować dziecko do nadchodzącego obozu?

  • Otwarcie porozmawiać z dzieckiem o tym, jak wygląda zaplanowany wyjazd, przedstawić ramowy plan dnia, opowiedzieć o tym, jakie atrakcje na niego czekają.
  • Opowiedzieć o swoich dobrych doświadczeniach z obozami i koloniami.
  • Pozwolić na „nocowanie” u koleżanki/ kolegi lub dziadków – to świetny test przed samodzielnym wyjazdem.
  • Zachęcić koleżankę lub kolegę do wspólnego wyjazdu. Pierwszy obóz z przyjacielem na pewno doda odwagi i kolejnych wspólnych wspomnień!
  • Przygodę z dłuższymi samodzielnymi wyjazdami można również rozpocząć od krótszych wycieczek oraz uczestniczenia w półkoloniach, które przybliżą obozową aurę.

Jakie są korzyści samodzielnego wyjazdu dla dziecka?

Zdecydowanie pierwszy samodzielny obóz przynosi wiele wartościowych lekcji dla najmłodszych. Czego może nauczyć się Twoja pociecha?

  • Samodzielności
  • Przełamywania własnych barier i pokonywania lęków
  • Budowania poczucia odpowiedzialności
  • Nawiązywania przyjaźni
  • Pewności siebie
  • Odkrywanie pasji i zainteresowań

Mamy nadzieję, że Twoja pociecha postawi pierwszy krok ku samodzielności. Warto pamiętać, że zawsze można zapytać organizatora o każdą nurtującą rzecz, aby rozwiać wszelkie troski. Kibicujemy najmłodszym w codziennym odkrywaniu świata – to będą niezapomniane wakacje!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"