Jak dbać o rękawice bramkarskie?

06-12-2022, 12:30

Rękawice bramkarskie potrafią wspomóc bramkarza w trudnych sytuacjach boiskowych. Wyróżniają się one przede wszystkim zwiększonymi właściwościami chwytnymi, dzięki którym zawodnik może wykorzystać swój potencjał na boisku. Należy o nie, jednak odpowiednio dbać, aby czerpać pełnie możliwości sprzętu. Jak dbać o rękawice bramkarskie? Czego z nimi nie należy robić?

dziecko pozujące w rękawicach bramkarskich

Dlaczego warto dbać o sprzęt bramkarski?

Nowe lub odpowiednio zadbane rękawice bramkarskie wykazują się nieporównywalnymi właściwościami chwytnymi, amortyzującymi, a także chronią ręce bramkarza przed obrażeniami lub kontuzjami. Brudny lub zniszczony sprzęt nie wspomaga zawodnika, a wręcz przeciwnie − może mu dodatkowo utrudniać wykonanie poprawnej interwencji.

Dbanie o rękawice bramkarskie jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala wydobyć pełnię możliwości sprzętu. Brud, który zbiera się na lateksie w czasie treningu, z dużym powodzeniem blokuje działanie powierzchni odpowiedzialnej za poprawę chwytu bramkarza. Co ważne, długie zaleganie kurzu, pyłu lub zwykłej ziemi sprawia, że tzw. gąbka traci właściwości absorpcyjne, co po czasie może doprowadzić do jej całkowitego wyschnięcia. Długie utrzymywanie rękawic bramkarskich w nieczystości może skutecznie utrudnić wykonanie poprawnej, bezpiecznej dla zdrowia interwencji. Jak zatem poprawnie dbać o ten delikatny sprzęt?

Jak dbać o rękawice bramkarskie?

Czy rękawice bramkarskie można prać w pralce? W pierwszej kolejności chcielibyśmy obalić pewny mit o wykorzystywaniu urządzenia do prania w celu czyszczenia sprzętu bramkarskiego. Pod żadnym pozorem nie powinno się prać rękawic bramkarskich w pralce − grozi to nadmiernym osuszaniem gąbki i wpłukiwaniu tzw. kleju z lateksu, przez co sprzęt utraci właściwości chwytne i amortyzujące. Jak powinno się poprawnie o nie dbać?

Najlepszym sposobem jest ręczne mycie za pomocą specjalistycznego płynu. Ważne jest, aby wykorzystywać do tego celu ciepłą wodę, a samą powierzchnię chwytną delikatnie przecierać miękką stroną gąbki lub szmatką.

Jak myć rękawice bramkarskie bez płynu? Brak preparatu do czyszczenia sprzętu bramkarskiego nie oznacza, że nie można skutecznie zadbać o jego kondycję. Wystarczy zastąpić płyn szarym mydłem, które jest delikatniejsze dla rękawic bramkarskich niż powszechne alternatywy.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"