Długowieczny bramkarz!

19-07-2021, 10:50

Niejednokrotnie można usłyszeć, że aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu, a nawet wydłuża życie. Co ciekawe ostatnie badania wykazały, że światowej klasy piłkarze żyją dłużej, a w szczególności bramkarze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Ile żyje przeciętny bramkarz?

Ostatnie statystyki wykazują, że goalkeeperzy żyją dłużej od swoich kolegów z drużyny nawet o 5 -8 lat. Skąd takie dane? Polscy naukowcy przeanalizowali informacje dotyczące długości życia 723 zawodników (443 z turniejów mistrzostw świata i 280 z lig europejskich), urodzonych przed 1923 rokiem i zauważyli, że czołowi bramkarze dożywali 85 lat, podczas gdy średnia długość życia mężczyzn w drugiej połowie XX w. wynosiła ok. 60 lat.

Dlaczego bramkarze żyją dłużej?

  1. Jednym z głównym założeń, które tłumaczą tą teorię jest fakt, że bramkarze podczas meczu nie uderzają głową w piłkę tak często, jak zawodnicy grający w polu.
  2. Bramkarze mają inny plan treningowy oraz ich intensywność ruchowa jest niższa w trakcie meczu niż rozgrywający.  To z kolei przyczynia się do wykształcenia się wśród bramkarzy niższej wydolności tlenowej i mniejszej liczby kontuzji.
  3.  Poziom aktywności fizycznej goalkeeperów jest podobny do tego zalecanego w celu ograniczenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, co wpływa pozytywnie na zdrowie i dłuższe życie.

Fenomen długowieczności bramkarzy nieustannie jest pogłębiany. Kto wie, może bramkarze będą żyć wiecznie!?


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group