Trener to też nauczyciel!

14-10-2020, 08:13 Porady dla dziecka i rodzica

Święto Nauczyciela jest wszystkim znane, a w szczególności dzieciom w szkole. To czas kiedy pedagodzy zostają docenieni za swoją pracę i poświęcony czas dla uczniów. Jednak w tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy zaznaczyć, że trener jest również nauczycielem, który prowadzi zawodników przez świat sportu i przekazuje wiele cennych wartości.  Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak ważną rolę pełni trener w życiu młodego zawodnika.

Trener sprawia, że piłka nożna staje się pasją

Przede wszystkim zaszczepia w młodym sportowcu ducha sportu, chęć rywalizacji, ale co najważniejsze na początku drogi piłkarskiej, prowadzi zajęcia tak, aby dziecko czerpało z tego jak największą radość.  Dzięki temu szkoleniowiec czuwa nad ogólnym rozwojem fizycznym, a przy okazji stwarza pozytywne nastawienie do aktywności fizycznej. Wśród najmłodszych grup treningowych szkoleniowiec odgrywa bardzo kluczową rolę. To w głównej mierze od niego zależy, czy dzieci zarażą się pasją do piłki nożnej, czy będą chętnie przychodzić na zajęcia oraz, czy będą dobrze wspominać przygodę z daną dyscypliną. Na pierwszych treningach dzieci nawiązują nowe znajomości, uczą się zupełnie nowych rzeczy, które początkowo mogą wydawać się nie do zrobienia. To właśnie trener, jego podejście i nastawienie pozwala na to, by każdy z podopiecznych mógł się rozwijać i uwierzyć w swoje umiejętności. Trener buduje drużynę w oparciu o podstawowe wartości, takie jak zasada fair play, duch walki i szacunek do innych. To wszystko przekłada się również na życie poza boiskiem.

Inspiruje

William Arthur Ward powiedział: ,,Słaby nauczyciel- opowiada. Dobry nauczyciel – wyjaśnia. Bardzo dobry nauczyciel-demonstruje. Genialny nauczyciel – inspiruje.’’ To samo tyczy się trenerów. Dla niektórych zawodników może być inspiracją. Czasem zawodnicy nie tylko podziwiają umiejętności piłkarskie trenera, ale jego personalne umiejętności między innymi: umiejętność rozwiązywania konfliktów,  wygłaszania  przemowy motywacyjnej  i wartości, które reprezentuje swoją postawą. Trener może zachęcać do zdrowego trybu życia, do wzajemnej pomocy w drużynie i budowania wsparcia. Szkoleniowiec może dodawać skrzydeł, zachęcać do zmian. Dodatkowo może inspirować pokazując historię innych sportowców lub przekazując doświadczenia przeżyte na własnej skórze.  

Przyjaciel

Podczas długoletniej pracy z zawodnikiem trener zna jego mocne i słabe strony. Wie, jak najskuteczniej go zmotywować i jak przeprowadzać rozmowy po porażce lub sukcesach. Często wszelkie emocje, wspomnienia związane z turniejami wzmacniają relację i budują bardzo wartościową przyjaźń między zawodnikiem a trenerem. Niekiedy zdarza się, że cała drużyna utrzymuje kontakt z trenerem pomimo tego, że nie jest on już ich szkoleniowcem.  

Czego możemy życzyć naszym trenerom?

W tym szczególnym dniu życzymy wiele motywacji, ciągłego doskonalenia siebie i innych, ale przede wszystkim czerpania satysfakcji z każdego treningu! Przesyłamy dużo zdrowia i chęci do działania. Życzymy również, aby pamiętano o tym, że trener to również nauczyciel, który prowadzi młodych sportowców przez świat piłki nożnej. Dziękujemy za wszelki poświęcony czas oraz bycie mentorem podczas wzlotów i upadków zawodników.

 

Wszystkiego najlepszego!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group