Pomocne narzędzia w walce z opornym uczniem

06-03-2019, 09:40 Porady dla dziecka i rodzica

Każdy rodzic w okresie dorastania swojego dziecka często martwi się, jak jego pociecha będzie radzić sobie podczas nauki w szkole. Ten problem spędza sen z powiek wielu rodziców. Gdy dziecko ma problemy lub trudności z nauką stawiamy sobie pytania, czy nie jest to nasza wina, bądź  gdzie popełniliśmy błąd.

Mama i Tata chcąc zmusić dziecko do nauki stosują wiele sposobów: nagrody, zachęty bądź kary i szlabany. Po pewnym czasie okazuje się, że nie zawsze takie metody się sprawdzają. Możemy spodziewać się efektu doraźnego, jednak w dłuższej perspektywie nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. 

Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które pomogą nam w motywowaniu pociechy i będą pomocne zarówno dla rodzica jak i dziecka w jego walce z nauką. 

1.Aktywność fizyczna – dzieci ze swej natury uwielbiają ruch i zabawę. Siedzenie w szkole, czy odrabianie pracy domowej z góry skazane jest na niepowodzenie. Dobrze, gdy damy możliwość naszym milusińskim na wyszalenie się oraz robienie krótkich przerw w trakcie nauki, które pobudzą dziecko i pozwolą na dalszą pracę. 

2.Uczymy się na błędach - każdy je popełnia, zwłaszcza dzieci. Ważne, abyśmy nie wywierali presji i oczekiwali perfekcjonizmu od dziecka. Musimy zwracać uwagę na pomyłki, poprawiać je i być cierpliwym w naszych staraniach, a z czasem one zaowocują. 

3.Komfort nauki to jej efektywność - ważna jest także przestrzeń, w której dziecko się uczy, musimy dać mu swobodę, tak, aby nie czuło się ono zbyt klaustrofobiczne. W pobliżu miejsca nauki powinniśmy zabrać przedmioty, które mogą rozpraszać i odwracać uwagę od lekcji. 

4. Wypoczynek – sen to najlepszy sposób na regenerację a często jest niedoceniany. Rodzic powinien pilnować tego, żeby dziecko spało wystarczającą ilość godzin, od 7 do 9. Wieczorne oglądanie telewizji, późne używanie telefonu, czy komputera może wpłynąć na problemy z zaśnięciem i jakość snu, co przekłada się na funkcjonowanie w trakcie dnia. 

5.Nauka przez zabawę - dziecko najlepiej zapamiętuje te rzeczy, które wzbudziły jego ciekawość i zaangażowały więcej, niż jeden zmysł. Dobrze, jeśli rodzic ucząc się razem z dzieckiem wyszukuje różnego rodzaju gry i zabawy związane z omawianym zagadnieniem, tak aby dziecko mogło sobie wyobrażać i wizualizować to, czego w danej chwili się uczy.  


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group