,,Piłka nożna jest kobietą”. O dziewczęcej pasji do piłki opowiadają trenerki APR Ladies.

05-08-2019, 13:11 Dodatkowe projekty

Margaret Thatcher zapytana o to, jak czuje się jako kobieta premier, odpowiedziała szczerze: Nie wiem, nigdy nie byłam mężczyzną! Tak samo mogłyby odpowiedzieć wszystkie kobiety grające w piłkę nożną, która od lat jest uważana za męski sport. Jednak jak pokazują wyniki badań, popularność futbolu wśród kobiet cały czas rośnie. FIFA i UEFA odnotowują zwiększające się zainteresowanie piłką nożną wśród młodych dziewcząt i kobiet. Według danych UEFA z 2015 roku liczba zarejestrowanych w Europie zawodniczek wynosi już 1,2 miliona. Liczba zwiększyła się aż 5-krotnie w ciągu ostatnich 20 lat. W Polsce te liczby nie są jeszcze tak duże, ale najwyższy czas to zmienić! O tym jak to jest być kobietą kochającą futbol oraz o treningach piłkarskich dziewcząt opowiadają trenerki APR Ladies Angelika Okupniak i Monika Prostko.

Czy dziś futbol jest bardziej popularny wśród dziewczynek niż kiedyś?

Angelika Okupniak: Dziś dziewczynki interesują się piłką nożną tak samo jak kiedyś, teraz jedynie mają więcej odwagi i przede wszystkim możliwości, aby przyjść i trenować. Wszystko za sprawą tego, że na przestrzeni kilku ostatnich lat kobieca piłka nożna bardzo dynamicznie się rozwinęła i przestała być postrzegana jako sport tylko dla chłopaków. Dzięki temu zaczęło zmieniać się myślenie o tym, że futbol to męska dziedzina, a kobiety tak samo jak mężczyźni mogą osiągnąć w tej dyscyplinie sukces.

Monika Prostko: Coraz więcej dziewczynek w wieku szkolnym z chęcią podejmuje wyzwanie, jakim jest zdobycie podstawowych umiejętności piłkarskich. Przygodę z piłka nożna często zaczynają zafascynowane grą brata, kuzyna, kolegi lub koleżanki. Rozwój szkółek wyłącznie dla kobiet oraz liczne turnieje i rozgrywki ligowe kobiet powodują, ze popularność kobiecego futbolu ciągle wzrasta. Na same mecze kobiet przychodzi niewiele osób, w dużej mierze są to najczęściej znajomi i rodzina. Powstające Akademie mają za zadanie zmienić myślenie ludzi o typowym męskim sporcie i zachęcić dziewczynki do uprawiania tej dyscypliny.

Czy dziewczynki grają w piłkę tak samo jak chłopcy?

Angelika Okupniak: Może to będzie pozytywne zaskoczenie, ale do pewnego wieku dziewczynki i chłopcy utrzymują wyrównany poziom, a na boisku można zobaczyć niesamowitą walkę, bo grają jak równy z równym. Umiejętności techniczne dziewcząt wcale nie odbiegają od chłopców, w zależności od tego ile pracy wkłada w trening każda z płci, taki efekt osiąga. Z czasem różnice są widoczne, dlatego z wiekiem treningi chłopców i dziewczynek różnią się intensywnością i siłą.

Dlaczego piłka nożna jest mniej popularna wśród dziewcząt niż wśród chłopców?

Monika Prostko: Dawniej był to sport przypisany tylko i wyłącznie mężczyznom, w dzisiejszych czasach oczywiście się to zmienia, ale w naszym społeczeństwie wciąż można znaleźć ślady przekonań o tym, ze piłka nożna to męski sport. Przez to wszystko kobietom trudniej jest stworzyć ekipę do gry, albo znaleźć trenera, który spełniłby ich potrzeby. Kobieca piłka nożna nie jest nagłaśniana w polskich mediach tak samo jak męska, a przez to dziewczynki nie znają kobiet, którym udało się spełnić marzenia i grać w topowych kobiecych klubach, więc nie mogą także się na nich wzorować.

Co daje dziewczynkom piłka nożna?

Angelika Okupniak: Przede wszystkim możliwość realizacji i rozwijania swoich pasji. Piłka nożna wnosi wiele korzyści w młody dziewczęcy organizm, który decyduje na związanie z tym niezwykle fascynującym sportem drużynowym. Są to korzyści dotyczące nie tylko utrzymania dobrej kondycji fizycznej, ale również nabycia umiejętności miękkich, takich jak praca w grupie, pewność siebie, nawiązywanie nowych przyjaźni i więzi z koleżankami, które później procentują na piłkarskich boiskach. Nieoceniona jest także radość i satysfakcja z gry.

Lepiej, żeby dziewczyny grały w żeńskich drużynach czy razem z chłopakami?

Angelika Okupniak: Większość dziewczynek chce grać w drużynie żeńskiej, natomiast są też takie którym nie robi to różnicy. Moim zdaniem, aby zaszczepić kobiecą piłkę nożną w Polsce, konieczne jest stworzenie drużyny wyłącznie dla nich. Daje to komfort zarówno trenującym dziewczynkom jak i trenerom. Jak wiadomo dziewczynki rozwijają się inaczej niż chłopcy, budowa i fizjologia są inne. Co nie zmienia faktu, że treningi mieszane dają poczucie rywalizacji, a tu dziewczyny nierzadko pokazują swój zacięty charakter.

Monika Prostko: Obydwie opcje mają swoje plusy, jednak warto odpowiadając na to pytanie zwrócić uwagę na różnice fizyczne jakie kształtują się w na przestrzeni lat. Chłopaki i dziewczyny, rozwijają się w odmienny sposób, a przez to ich specyfika gry jest inna. Do tego w pewnym wieku nadal panuje zabawne myślenie, że „granie z dziewczyną to wstyd”, albo „dziewczynom się nie podaje”. Dlatego podczas treningów dziewczyny często czują się bardziej komfortowo gdy przebywają w swoim towarzystwie.

Celem projektu APR Ladies jest promowanie piłki nożnej wśród dziewczynek i stwarzanie im komfortowych warunków do treningów, tak aby mogły stale podnosić swoje umiejętności gry w piłkę i realizować swoją piłkarską pasję. Do drużyny może dołączyć każda dziewczynka od 4 do 12 roku życia, która chce grać w piłkę nożną. Obecnie prowadzimy nabory w dziesięciu lokalizacjach w województwie wielkopolskim i lubuskim: w Poznaniu, Baranowie, Kępnie, Inowrocławiu, Gostyniu, Jarocinie, Pile, Trzciance, Krośnie Odrzańskim i w Zielonej Górze. Przyjdź na trening pokazowy i dołącz do nas!

 Kontakt: 508 670 262   | Mail: info@akademiareissa.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"