Kim są i jak trenują cheerleaderki?

12-08-2019, 12:37 Dodatkowe projekty

Czy cheerleaderki to tancerki, gimnastyczki, artystki czy jak twierdzi wiele osób tylko dziewczyny machające pomponami? Cheerleaderki są dziś przez wiele osób postrzegane negatywnie, a wszystko za sprawą mało ambitnych filmów o amerykańskich nastolatkach, które przedstawiają tę dyscyplinę w złym świetle, a ich treść bardzo często mija się z prawdą. Jak jest naprawdę? Kim są cheerleaderki, jaka jest ich rola podczas meczu, co jest najtrudniejsze w tej dyscyplinie sportu oraz dlaczego w Polsce wśród oferty zajęć tanecznych dla dzieci wciąż istnieje tak mało zespołów cheerleaderek?

Po co właściwe są cheerleaderki?

Rolą cheerleaderek podczas meczu jest doping, ale to nie wszystko! Ich głównym zadaniem jest podtrzymanie energii kibiców podczas przerwy, tak aby podczas drugiej połowy tak samo mocno zagrzewali drużynę do walki. Cheerleaderki robią to poprzez taniec przeplatany elementami akrobatyczno – gimnastycznymi. Nie ma więc nic odkrywczego w tym, że cheerleading wywodzi się z potrzeby wspierania i zagrzewania drużyn sportowych.

Pierwszym cheerleaderem był mężczyzna!

Skandowanie tłumu jest mało efektywne jeśli nie pojawi się osoba, która swoją doskonałą charyzmą przekaże wszystkim swoja pozytywną energię. Tak właśnie było w 1898 r., gdy Johny Campbell, wtedy jeszcze student medycyny na Uniwersytecie w Minesocie, stanął przed tłumem ludzi kibicujących podczas meczu futbolu amerykańskiego i zaczął dyrygować ich dopingiem! Tłum zobaczył w nim lidera i robił co każe, w ten sposób Johny Campbell został okrzyknięty pierwszym cheerleaderem. I tak do czasów II wojny światowej mężczyźni dominowali w tej dyscyplinie. Dopiero z czasem dopingować zaczęły także kobiety, które szybko zawojowały świat cheerleadingu, a ich występy stały się nieodłącznych elementem rozgrywek, przyciągającym coraz większe tłumy kibiców. Pierwsza polska drużyna cheerleaderek powstała w 1998 roku w Warszawie, pod przewodnictwem Jacka Kogoma. Od 2005 roku Polska jest członkiem Europejskiej Federacji Cheerleadingu, co dało polskim zespołom możliwość udziału w międzynarodowych imprezach: Mistrzostwach Europy, konferencjach trenerskich i sędziowskich, a także zaistnienie  na arenie międzynarodowego cheerleadingu.

Po co cheerleaderkom pompony?

Wiemy już jak powstały cheerleaderki, teraz czas na pompony. Skąd pochodzi pomysł na te kolorowe kulki z frędzlami?  Do cheerleadingu wprowadził je Lawren Herkimer. Pierwotnie zrobione z papieru, przechodziły swoją rewolucję aż po dziś, gdy możemy obserwować tancerki z pomponami o różnych kształtach, kolorach i wykonanych z przeróżnych materiałów.

Jak wyglądają treningi cheerleaderek?

Cheerleading opiera się na nauce tańca przeplatanego akrobatyką. To od zespołu zależy jaka jest proporcja tych dwóch elementów. Podczas treningów dziewczyny ćwiczą choreografię, bo bez niej nie wystąpią przed publicznością. Każda z uczestniczek zespołu musi perfekcyjnie znać swoje ustawienie na parkiecie oraz każdy detal układu, aby przed kibicami zatańczyć go z uśmiechem i energią. Kolejnym elementem są ćwiczenia gimnastyczne. Tancerki uczą się chociażby prostych ćwiczeń gimnastycznych, aby show przed publicznością było bardziej efektowne. Podczas zajęć dziewczyny wykonują także delikatne ćwiczenia siłowe, ponieważ bez odpowiedniego przygotowania siłowego i technicznego wykonywane elementy choreografii będą wyglądały ciężko i bez gracji.

Jakie korzyści płyną z bycia cheerleaderką?

Dziewczynki, które tańczą już od najmłodszych lat, zdobywają umiejętności oraz wykształcają cechy charakteru, które później przydają im się również w innych dziedzinach życia. Poza tym co oczywiste, czyli sprawnością ruchową, znajomością motoryki własnego ciała, czy pracą nad prawidłową postawą bycie cheerleaderką to także inne zalety. Zapamiętywanie choreografii ćwiczy pamięć, a taniec uczy poczucia rytmu, płynności ruchów oraz słuchu. Dziewczynki, które częstą występują przed publicznością są bardziej pewne siebie i mają mniejszy opór przed wystąpieniami publicznymi. Drużyna cheerleaderek to nierzadko także grupa bardzo dobrych przyjaciółek, które poznały się właśnie w zespole.

Szukasz oferty tańca dla dzieci? Dołącz do Panthers Cheerleaders!

Akademia Cheerleadingu Panthers Cheerleaders to zajęcia taneczne z elementami akrobatyki, dla dziewczynek w wieku 4-11 lat. Łączymy muzykę, radość i energię z tańcem, rozwojem fizycznym i zabawą! Wiele dziewczyn w młodym wieku wykazuje zainteresowanie akrobatyką oraz tańcem, niestety często nie ma możliwości rozwoju swoich zainteresowań i talentów, stąd wiele z nich rezygnuje z dalszych starań. Panthers Cheerleaders wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i daje możliwość połączenia aktywności i sprawności fizycznej z zabawą poprzez profesjonalne treningi pod okiem specjalistów. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 60 minut. 2 pierwsze zajęcia są darmowe! Przyjdź i sprawdź jak skaczą Panthers Cheerleaders!

 

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"