Jak segregować odpady? Każdy sportowiec dba o środowisko!

22-10-2020, 10:32 Porady dla dziecka i rodzica

Wszelkie tematy ekologii są obecnie bardzo popularne. Nie bez powodu. To, jak obchodzimy się z naszą planetą jest bardzo ważne, ponieważ człowiek ma bezpośredni wpływ na środowisko. Przez nasze działania, często małe wybory, wpływamy zarówno pozytywne, jak i negatywnie na otoczenie. Dlatego też warto zastanowić się, co dobrego można zrobić dla planety. Naszym obowiązkiem jest segregowanie śmieci, co więcej ważne jest aby zrozumieć, dlaczego ta czynność jest tak istotna.

Dlaczego segregujemy śmieci?

Obecnie do pięciu różniących się kolorem kontenerów wrzucamy oddzielnie: metale i tworzywa sztuczne (żółty), papier (niebieski), szkło (zielony), odpady biodegradowalne (brązowy) oraz zmieszane (czarny).  Taki podział niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto wiedzieć.

 Segregując odpady przyczyniasz się do:

1. Zmniejszasz ilość odpadów, które zalegają i zanieczyszczają wody, wszelkie jeziora, plaże, lasy, całe środowisko. Tym samym dbasz o otaczającą przestrzeń i wpływasz na lepsze życie innych ludzi oraz zwierząt.

2. Redukujesz powierzchnię wysypisk śmieci.

3. Przyczyniasz się do pozyskiwania surowców wtórnych, które będą wykorzystanie ponownie.

4. Wpływasz na lepsze warunki dla życia roślin i zwierząt.

5. Dzięki segregacji oszczędzasz energię, ponieważ surowce przeznaczone do recyklingu zużywają mniej energii niż do ich początkowego wyprodukowania.

6. Zwiększasz swoją świadomość ekologiczną i domowników.

To główne powody, dla których segregacja śmieci staje się ważną czynnością, a w zasadzie codziennym nawykiem. Warto mieć na uwadze, że każda segregacja przyczynia się do lepszego życia na ziemi np. dzięki recyklingowi papieru przyczyniamy się do zmniejszenia wycinki lasów, co jest równoznaczne z ratowaniem siedlisk życia innych zwierząt. Każde nasze działanie ma bezpośredni wpływ na stan środowiska.

Czy można robić więcej oprócz segregacji?

Oczywiście, że tak! Choć segregacja odpadów to fundamentalny krok w stronę budowania świadomości ekologicznej, to istnieje wiele czynności, które możemy wprowadzić w naszą codzienność. Na pewno ważne jest aby redukować liczbę używania plastiku. Dlatego warto nosić na zakupy materiałowe torby, worki wielorazowego użytku, do których możemy chować owoce i warzywa. Warto używać bidonów, butelek filtrujących, w zamian za codzienne kupowanie plastikowych wód. Na rynku pojawiły się szampony i żele do mycia w kostce, które również przyczyniają się do ograniczania zużycia plastiku. Niektóre miasta oferują punkty, w którym możemy przyjść z własnym pojemnikiem i kupić proszek do prania na wagę.

Warto budować świadomość i potrzebę dbania o środowisko u siebie i innych, po to by wspólnie przyczyniać się do lepszego stanu życia planety.

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group