Jak chronić się przed upałami?

03-06-2019, 11:22 Porady dla dziecka i rodzica

Początek czerwca przyniósł ze sobą długo wyczekiwane upały. Z jednej strony słoneczna pogoda pozwala na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, z drugiej jednak wymaga pewnych zabezpieczeń chroniących przed promieniami słonecznymi. Jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji długiego przebywania na żarze? 

  1. Podstawową ochroną przed słońcem jest dobór odpowiedniego kremu z filtrem. Ochroni on nas przed szkodliwymi falami UV, które mogą prowadzić do niebezpiecznych zmian skórnych. Ochronę zapewni filtr 30 SPV, jednak można pokusić się o zakup 50 SPV, w celu ochrony twarzy, która jest bardzo wrażliwa. 
  2. Odpowiednia suplementacja zapewni naturalną ochronę przed promieniami słonecznymi. Warto przekonać dzieci do jednej szklanki soku marchewkowego. Zawiera on beta-karoten, który posiada właściwości podobne do filtra. Wygodną opcją suplementacji jest również witamina D. 
  3. Kolejnym krokiem do zdrowej aktywności fizycznej na słońcu jest odpowiedni ubiór. Należy pamiętać o odzieniu, które zabezpieczy przede wszystkim głowę. Kapelusz będzie skutecznie chłodziło górną część naszego ciała. Ważne również są okulary, które chronią oczy i niwelują starzenie się twarzy. Podczas gry na boisku można ograniczyć się do wygodnej czapki. 
  4. Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia się przed upałami, jest odpowiednie nawodnienie. Statystycznie przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować dziennie przynajmniej 2,5 litrów płynów. W gorące dni nasz organizm pracuje jednak o wiele intensywniej, dlatego pamiętajmy o większej ilości pitej wody. Naturalnym izotonikiem będzie woda z cytryną i łyżeczką miodu. 
  5. Pamiętajmy również o regularnej kontroli naszego ciała. Jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, jak najszybciej musimy udać się do lekarza. Przynajmniej raz na tydzień, dokładnie z lusterkiem, oglądajmy wszystkie części naszego ciała. Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian, zwiększy wielokrotnie skuteczność ich leczenia. 

Pamiętajmy aby chronić siebie i swoje dzieci przed słońcem. Lato to okres zabawy i szczęścia, ale musimy zadbać aby był to czas przede wszystkim bezpieczny. Zachęcajmy młodych sportowców do ruchu, jednocześnie dbając o ich zdrowie.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group